САГЛЕДАВАЊЕ БЕЗБЕДНОСНЕ СИТУАЦИЈЕ У ШКОЛИ
Улога и одговорност дежурних наставника у примени процедура и поступака заштите ученика од насиља су следећи:
-
Упознавање са одредбама Општег и Посебног протокола са обавезама учешћа у интервенцији
-
Обавезно учешће у процедури када је у питању насиље међу децом у школи или од стране запослених особа (прекидање насиља међу децом или обавештавање Tима и директора, смиривање ситуације или хитна акција-МУП или здравствена служба, прикупљање информација, учествује у консултацијама у установи)
-
Доследно сровођење одредби из правилника о дежурству наставника
-
Обавезно вођење евиденције о појавама насиља у књизи дежурног наставника.
Ученици током ове школске године неће дежурати због епидемиолошких разлога. Настава је организована тако да су ученици у једној учионици и не мењају учионице како би се спречила зараза и пренос вируса. Наставници мењају учионице и одлазе на часове у учионице одељења према препоруци Министарства ради сузбијања ширења заразе вируса Ковид-19.
Са свим одељењским старешинама разговарало се о присутности и појави насилних ситуација и ученика од самог почетка школске године и договорено је да ће се пратити рад, понашање и владање свих ученика а посебно оних који буду показали промене у понашању или испољавали недолично и непримерено понашање.
Веома важна ставка када је безбедност ученика наше школе у питању је безбедност деце у саобраћају јер се школа налази на главном магистралном путу Нови Сад – Шабац и веома је оптерећена. Јако је важно скренути пажњу родитељима и ученицима о понашању деце у саобраћају, саобраћајним прописима и обавезним поступањима. Све одељењске старешине су у обавези да разоварају са ученицима и упуте их у важност поштовања правила безбедности у саобраћају.
Координатор тима у сарадњи са педагогом школе припремила је анкету о процени безбедности ученика у школи за ученике виших разреда. Сви ученици су били у обавези да попуне анкету и одговоре на питања.
“ЧУВАМ ТЕ”
Координатор тима је на састанку тима за заштиту и безбедност ученика 7.9.2022. упутила наставнике на Националну платформу “Чувам те” и обуке за запослене. У разговору смо констатовали да је већина наставника прошла понуђене обуке и преузела сертификате те су упознати са још једном новом обуком везаном за безбедно коришћење интернета и превенцију дигиталног насиља. Ове обуке помоћи ће наставницима да препознају различите врсте насиља, ризичног понашања и правилног начина реаговања, унапредиће своје компетенције, знања и вештине и како да помогну ученицима у кризним ситуацијама.
Одељењске старешине су проследиле линк ученицима за обуку “Шта можеш да урадиш ако твој друг трпи насиље” и линк за обуку родитеља који могу да бирају од понуђене три обуке коју ће да одраде. Родитељима треба истаћи важност обуке и неопходност да сви који су укључени у рад са ученицима умеју да препознају проблем и знају правилно да одреагују када је то потребно.
Национална платформа “Чувам те” представља одличан ресурс знања, материјала и смерница у едукацији и повезивању свих институција и појединаца у борби против насиља.
ОДЕЉЕЊСКА ПРАВИЛА
Одељењске старешине су у оквиру својих одељења урадила одељењска правила са ученицима. Ученици су осмислили правила понашања, изнели који облици недоличног понашања им највише сметају и утврдили какву атмосферу би волели у свом вршњачком окружењу.
УРЕЂЕЊЕ ПАНОА ТИМА ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД НАСИЉА
Координатор Тима за насиље уредила је пано у холу школе у сарадњи са ученицима који су у алату Канва правили плакате против насиља. Изабрани су најуспешнији плакати за пано. На паноу су истакнути спискови чланова Тима за заштиту ученика од насиља и чланови ученичког парламента, као и ниво насиља и интервенције.